Select Page

Tento týden jsem se opět vydal na delší dobu do světa. Plán je pořádně otestovat, jak se žije v jihovýchodní Asii. Jak jsem již popisoval v předešlém článku, strávil jsem pár týdnů minulý rok na Bali a v Thajsku. To byla nicméně jen taková malá ochutnávka a bylo mi jasné že k hlubšímu prozkoumání nějaké země bude potřeba více času. Jelikož mezi digitálními nomády zaujímá momentálně jihovýchodní Asie pozici nejoblíbenější destinace pro život, řekl jsem si že to také vyzkouším.Ne jako backpacker a turista jezdící z místa na místo, ale jako expat – přistěhovalec. Zpáteční letenku do ČR mám tedy za 4 měsíce a zatím jediný plán je usadit se minimálně na měsíc v Ho Chi Minhově městě (neboli Saigonu).

Ačkoliv nejsem fanda velkých asijských měst, dopravních zácp a života v mraveništi, dal jsem si předsevzetí dát Saigonu alespoň na měsíc šanci. Saigon je totiž momentálně s thajským Chiang Mai místem, kde se nachází asi největší komunita internetových podnikatelů, freelancerů a všeobecně podnikavých lidí. Jelikož Chiang Mai už jsem navštívil, chtěl bych získat i druhý pohled na debatu o nejlepší město pro digitální nomády na světě. Jedno z lákadel je pro mě i kavárenská scéna. Z doslechu je Saigon momentálně v obrovském rozmachu a jsou zde stovky zajímavých kaváren s kvalitním internetem, vhodné k práci. Dalším důvodem jsou pak relativně levné náklady na život. Plán na příští měsíc je tak sehnat pokoj za přibližně 300 dolarů za měsíc a naplno využít potenciál tohoto města. Vytvořit si síť kontaktu, být denně obklopen byznysem a inspirativními lidmi a jak se říká Get Shit Done.

Dostal jsem se momentálně do situace kdy bych potřeboval zesystematizovat některé svoje aktivity a začít je více outsourcovat. Zvýšit tedy svoji produktivitu a více se věnovat vytvoření a managementu týmu, namísto dělání všeho sám. Jsem si jistý že v Saigonu potkám lidí, kteří s tímto mají zkušenosti a mohli by mi pomoci. Nejsem si jistý, jak dlouho v Saigonu vydržím, nechávám to zatím otevřené. O dojmech a zážitcích bude určitě časem samostatný článek.

 

I před tímto odletem jsem se opět setkat se dvěma typickými otázkami, které slyším před každým opuštěním domova: ”Ty jsi ještě nezačal balit?” a “To máš jen tenhle batoh?”. Ano, na čtyřměsíční pobyt v Asii mám opravdu jen tento batoh, který je za 15 minut sbalený a připravený na cestu. Já si totiž myslím, že cestovat do jihovýchodní Asie s něčím víc než je příruční zavazadlo je blbost.

Za 1) Teploty se běžné pohybují kolem 30ti stupňů. Možná trochu přeháním, ale prostě je teplo. Nejvíce času pravděpodobně strávíte v triku, kraťasach a žabkách.

2) Většinu oblečení a praktických věci si můžete koupit za stejnou nebo často levnější cenu než u nás, nemá proto cenu tahat zbytečnosti.

3) Prádelny jsou v JV běžné a levné. Není problém každý týden hodit špinavé věci do prádelny a druhé ráno si je vyzvednout čisté a vyžehlené.

4) Větší zavazadlo je nepohodlné a drahé. Ačkoliv klasické aerolinky mají velké zavazadlo v ceně, u asijských lowcostů typu Air Asia tomu tak není. V ceně letenky máte pouze příruční zavazadlo do 7 kg. Podobně je to i s cestováním po zemí. Pokud se rozhodnete cestovat na motorce po Bali (doporučuji) nebo Vietnamu (zatím neověřeno, ale v plánu), nechcete za motorkou tahat kufr.

 

Méně je prostě lépe co se týče balení do těchto části světa.

 

Co si s sebou tedy beru já?

Batoh(y)

batuzekObvykle praktikuji systém 2 batohů. Jeden, v kterém mám všechny věci a jeden malý tzv. day bag, když si člověk chce vzít jen počítač a peněženku, jít do posilovny nebo na krátké výlety. V minulosti jsem jako tento malý batoh používal tento lehký skládací batůžek a musím rovnou říct, že je to jedna z nejlepších cestovních vychytávek co jsem objevil. Tento batůžek stojí stovku, zabalený váží 55 gramů a vejde se do dlaně a přitom se neroztrhá a jednodušše funguje. Bezkonkurenční poměr cena/výkon/užitečnost.

Jako hlavní batoh pak mám tento Victorinox. Tento batoh jsem za posledních 10 let měl asi na všech cestách a za celou dobu se na něm nestalo jebatoh-victorinoxdiná vada. Opravdu výborná kvalita a možná už sem ho trochu roztáhl, ale opravdu připomíná bezedný měšec, narvete tam prostě vždycky všechno. Batohů je ovšem celá řada, existují dokonce už i speciální diginomádské batohy. Pro tuto cestu jsem pak ještě přibalil klasickou tašku přes rameno. Má větší objem než skládací batůžek a působí kultivovaněji. Díky tomu, že budu dost ve městě je to prostě nejjednodušší věc na hození notebooku a cestu do kavárny. Navíc pro případ, že chcete na cestu domů vézt nějaké suvenýry nebo jiné nákupy, tahle taška ideálně poslouží jako palubní zavazadlo a batoh si necháte odbavit.

Telefon/tablet/notebook

Výběr modelu a značky je asi dost individuální. Já si pořídil Macbook Air hlavně kvůli rozměrům a váze a nemůžu si ho vynachválit. Nejsem žádný zatvrzelý jablíčkař, ale záda mi denně děkují, když si vzpomenou na těžký Acer, co jsem nosil minulý rok. Ohledně tabletu mám trochu otazník. Dříve jsem iPad využíval skoro stejně jako počítač, ale od doby co mám Mac stále po ruce a nemusím čekat 5 minut na načtení windowsů už ho používám jen příležitostně jako čtečku knih. Nakonec jsem si teda iPad vzal a dávám mu poslední šanci ukázat svůj užitek, ale je dost možný, že to brzo vyřadím, protože na elektronickou čtečku je to přece jenom zbytečně těžký a Kindle by udělal lepší službu. Nezapomeňte nabíječky, případně adaptér, dle toho, kam jedete.

Oblečení

Jak jsem už zmiňoval, opravdu toho moc nepotřebujete. Několik triček – já asi 6x, kraťasy asi 4x – z toho jedny co používám jako plavky a na sport, spodní prádlo/ponožky – ponožek stačí pár, tamto dle vašich zvyků a stupně hygieny:), kalhoty, mikina, lehká nepromokavá bunda – v tom nejspíš pojedete v ČR na letiště, kalhoty jsou tu a tam potřebné ke vstupu do nějakého klubu; tyhle věci moc často potřebovat nebudete, ale pokud plánujete cestovat skrz nějaké horské oblasti atd tak se může hodit. Často pak i na letištích, které bývají překlimatizovány.

Boty

lunar-rodSnažím se, aby měyi 3 vlastnosti; lehké – často je budete nosit v batohu, alespoň trochu seriózně vypadající – do některých klubů/restaurací je nutné mít boty, pohodlné – pro výšlapy a sport. Najít boty, které splňují všechny 3 věci je docela oříšek a zatím jsem na nejlepší řešení nepřišel. Momentálně mám něco podobně těmto, ale jak říkám, v tomhle je ještě prostor pro větší efektivitu.. Plus samozřejmě žabky nebo sandály pro každodenní nošení.

Hygiena

Pokud máte jen příruční zavazadlo pozor na tekutiny, které vám do letadla nenechají vzít.

Léky

Na průjem, na bolest hlavy, na bolení v krku, fenistil na štípance, možná něco na hojení ran, dezinfekci. Moc to neřeším, taky se to dá koupit kdekoliv a prodavači v lékárně obvykle mluví anglicky.

Ostatní

Sluneční brýle, kšiltovka, maska na oči, špunty (oboje dostanete v letadle), sluchátka, gopro (uvidíme, jak zde využiju), šátek (takový co kdyby – kolem krku při zimě, na obvaz, kdyby bylo potřeba), ručník – pro ušetřeni místa používám cestovní rychloschnouci.

 

S tímhle seznamem byste se měli hravě vejít do příručního zavazadla a ještě mít místo. Problémem totiž často bývá, pokud narvete batoh po okraj, ale po příletu si vezměte místo bot,kalhot, mikiny a bundy jen trenky a žabky, kam to dát. Ideálně možnosti je samozřejmě s tím počítat a nechat si na to místo, záložní plán je použít váš sekundární batoh nebo tašku přes rameno.

 

Článku jak lehce balit je celá řada, zkuste třeba jen zadat do Googlu “how to pack light” a vyskočí na vás 269 miliónů odkazů. Jeden za všechny doporučují mistra zlepšováků Tima Ferrisse 


Je něco co vám v mém seznamu chybí? Máte nějaký chyták, zlepšovák který by umožnil cestovat ještě efektivněji? Budu rád když se o něj podělíte v komentářích.