Select Page

Jednou z mých nejčastějších rad lidem, kteří chtějí začít s online podnikáním nebo působit v online marketingu, je začít poslouchat podcasty.
Podcasty jsou v podstatě osobní talk-show, které může kdokoliv začít vytvářet a poskytnout ostatním k poslechu. Uživatelé iPhonů mohou využít nativní aplikaci Podcast ovšem doporučuji spíše mnohem lepší OVercast, pro Android je možností například Podcast Addict. Podcasty můžou být buď čistě audio nebo i video. Já osobně poslouchám výhradně audio formát, dalo by se tedy říct, takové rozhlasové pořady.

Nemusím se myslím rozepisovat o tom, jak je celoživotní vzdělávání důležité a jak vám nejnovější novinky z oboru pomáhají získat konkurenční výhodu na trhu práce. Pro mě jsou podcasty oblíbeným způsobem vzdělávání z několika důvodů:

  • Maximalizace času – rád mám pocit, že svůj čas využívám naplno. Navykl jsem si proto podcasty poslouchat při cvičení nebo přepravě. Ať už používáte MHD nebo trávíte hodně času v autě, podcasty jsou ideálním způsobem jak se během tohoto času inspirovat a něco nového dozvědět.
  • Osobní forma – Audio se zdá být osobnější formou předávání obsahu. Tím, že oproti četbě knih či blogů, slyšíte hlas, máte pocit, že daného autora víc znáte. Obzvlášť u delších, několika hodinových formátů mám často pocit, jako bych byl účastník cizí konverzace. Právě tenhle pocit, že jste součástí konverzace super úspěšných lidí dělá podcasty tak populárními.

Jaké jsou tedy mé oblíbené podcasty?

1) Tim Ferriss Show

Mojí posedlost většinou věcí, co tento člověk vyprodukuje, už jste možná při četbě blogu postřehli. Tématem tohoto podcastu je vyzpovídat úspěšné lidí z různých oblastí (umělce, sportovce, investory, podnikatele, šachového génia, hudebního producenta, vědce, doktory…), prostě lidí, kteří jsou špičky ve svých oborech. Cílem pak je odhalit jejich zvyky, přesvědčení a další věci, které jim pomohli stát se úspěšnými. Některé rozhovory jdou velmi do hloubky a výběr hostů je prvotřídní. Co víc, Tim se často ptá na věci, na které bych se rád hostů zeptal sám.

Doporučená epizoda: Rozhovor s filmařem Robertem Rodriguezem

2) Smart Passive Income

Pat Flynn je světovou autoritou v budování osobních online byznysů. Tedy ne startupů, ale projektu, které může začít dělat kdokoliv ze svého obýváku (nebo spíš pracovního stolu).
Mnohem více než jeho samotné online projekty nyní Patovi vydělávají právě jeho podcasty (má i další v kratším formátu s názvem Ask Pat) a blog. Zde sdílí know-how z různých odvětví online marketingu a podnikání a inspirativní příběhy ostatních lidí.
Užitečné jak v případě, že už online byznys máte, tak i pokud jste ještě nezačali, ale chtěli byste.

Doporučená epizoda: Building a Lucrative Business with No Ideas, No Expertise & No Money with Dane Maxwell

3) TropicalMBA

O tomto podcastu jsem se už zmiňoval, jelikož výrazně změnil můj život. Díky němu jsem odletěl na Bali pro práci snů, stal se digitálním nomádem a seznámil se s desítkami podnikatelů, kteří budují firmy, podporující svůj vysněný životní styl.
Dan a Ian mají 10-ti letý nadhled na rozvoj digitálního nomádství, budování lifestyle podnikání, firemních procesů a mnoho dalšího. Dle mého názorun ejautentičtější byznys podcast, co jsem slyšel a úžasná komunita kolem něho.

Doporučená epizoda: The Consultant’s Handbook – How to Make Location Independent Income Quickly

4) Hardcore History

Nejlépe odvyprávěná lekce historie na kterou jste kdy narazili. Prvotřídní vypravěč Dan Carlin jde do hloubky historických události. Občas to má filozofický přesah – například jak nyní bereme nedávné krveproleti jako tragédii, ale pokud se stala už dávno často jako pouhou statistiku. Hitler byl zrůda, ale Alexandr Veliký byl úspěšný, přitom by si z pohledu zabitých lidí neměli co vyčítat.
Nicméně pokud máte rádi dějiny, dejte tomu šanci. 5-ti dílná série (dohromady cca 8 hodin) o Mongolech za doby Čingischána je fascinující, ale začněte spíš kratším a šokujícím Prophets of Doom

5) Art of Charm

Začalo to jako show o balení holek, ale v Art of Charm rychle pochopili, proč řešit seznamovací hlášky a manipulativní triky není pro život to právé a pickup průmysl opustili.
Nyní je to o všem, co by měl správný chlap znát. Networking, byznys, vztahy, psychologie, vyjednávání, osobní rozvoj… Tento podcast stojí nyní na filozofii, že stát se nejlepší verzí sebe, je tou nejlepší balící taktikou.
Doporučená epizoda – rozhovor s Neilem Straussem

6) Knowledge for Men

Tento podcast jsem objevil poměrně nedávno. Zaměřením je to hodně podobné Art of Charmu. Užitečné informace, zajímavé osobnosti a témata zaměřená na mužský osobní rozvoj.

Doporučená epizoda: nejsem si jistý, ale zkuste Grant Cardone jako ochutnávku

Toto je mých 5 nejposlouchanějších podcastů. Pokud chcete o něco delší seznam, můžu přihodit ještě New Business Podcast (Chris Ducker o online podnikání, podobné zaměřením jako Smart Passive Income), Startups for the Rest of Us (neposlouchám, ale doporučovaný mnoha dalšími) a Start from Nothing (software a SaaS byznysy)

Jediný podcast u kterého pak preferuji video je hodně “americká” Ask Gary Vee Show

České podcasty

Z českých je tu pak video ByznysPark, který byl jeden z prvních podcastů na který jsem koukal. Převážně jde o rozhovory s českými podnikateli. Pár zajímavých video podcastů má i Petr Mára – například Digit o produktech spolećnosti Apple  Zkusil jsem jeden díl podcastu Mediáře s Markem Prchalem a Ondrou Austem a pro lidi z reklamního prostředí je to myslím fajn. Na konec, Mário Roženský má určitě k českému online podnikání co říct a taky občas nějaký podcast udělá.

Jinak je ta kvalita českých podcastů dle mě neslavná, což je dané tím, že to stále není tak populární médium jako v zahraničí, kde mnou zmíněné podcasty mají větší obecenstvo než některá rádia. Nicméně i to se časem změní a dočkáte se i Dan Tržil Show (akorát se to tak jmenovat nebude:)

UPDATE: Jak jsem slíbil tak se stalo. Publikuju podcast Proti Proudu.

Jde o český podcast pro ty, kteří věří, že jediným limitem jejich života jsou oni sami. Inspirativní rozhovory s lidmi, kteří jdou proti proudu a boří stereotypy.Zpovídám osobnosti, kteří dosahují vynikajících výsledků ve svých oborech, ale hlavně plnohodnotného života dle vlastních pravidel. Zatím to má výtečné ohlasy, dejte tomu také šanci.

Máte nějaký tip na zajímavý podcast? Podělte se s ostaními v komentářích.

Dan

Dan

Dan Tržil se sebevědomně nazval Filutou českého blogerského rybníčku. Píše o digitálním nomádství, marketingu, podnikání, cestě k úspěchu a blbostech co ho napadnou. Jeho články byly zveřejněny nebo sdíleny českými portály jako Mitvsehotovo.cz, Navolnenoze.cz ... Přečti si více o Danovi a motivech tohoto blogu na stránce O mně
Dan